poniedziałek, 24 marca 2014

Rosół z mięsa mieszanego

Na ostatnich zajęciach z języka migowego jedna z jego uczestniczek wyraziła stanowczy sprzeciw wobec spożywania rosołu, który wg niej nie jest zupą tylko wodą. Nie wiem z jakiego przepisu korzysta, ale jeżeli ugotujecie rosołek z poniższych proporcji to wyjdzie, jak u mamy ;)
Ciekawskim polecam przeczytanie naukowego (naprawdę!:)) artykułu o zasadach gotowania pysznego rosołu, który jest dostępny na tej stronie. Polecam!


 Składniki:
80 dag mięsa z kurczaka (np. udko, skrzydełko)
30 dag mięsa z indyka (np. szyjka, skrzydełko)
30 dag mięsa wołowego (np. szponder, rostbef)
3 litry wody
2 marchewki
1 pietruszka, korzeń
1/4 selera, korzeń
1/2 pora
1 liść kapusty włoskiej
  2 łodygi selera naciowego
1 cebulka
2 ząbki czosnku 
1 pęczek natki pietruszki
kilka listków laurowych
kilka ziaren ziela angielskiego
2 kapelusze suszonych grzybów
sól
pieprz
  1. Przygotuj duży garnek (mój miał 5 litrów pojemności).
  2. Dokładnie umyj mięso ciepłą wodą (ja zawsze zalewam mięso wodą w garnku, w którym będzie się gotował i staram się go dokładnie wyszorować dłońmi. Wodę wylewam i czynność powtarzam).
  3. Mięso zalej zimną wodą i gotuj na małym ogniu przez godzinę nie przykrywając garnka. Woda nie może w trakcie gotowania mocno "bulgotać", tylko lekko "pyrkać. W trakcie gotowania będą pojawiać się na powierzchni wody tzw. "szumowiny". Usuwaj je systematycznie przy użyciu łyżki lub sitka. "Szumowiny" mogą powstawać nawet przez godzinę, to normalne. 
  4. Teraz masz całkiem sporo czasu na przygotowanie warzyw :) Pamiętaj jednak, by zerkać na rosół i kontrolować czy nie gotuje się zbyt mocno.
  5. Obierz, umyj i pokrój na mniejsze kawałki marchewkę, pietruszkę (korzeń) oraz selera (korzeń). Cebulę i czosnek obierz. Łupin z cebuli nie wyrzucaj. Cebulę nabij na widelec i przypal na gazie. Umyj pietruszkę, łodygę selera, pora i liść sałaty. Natkę pietruszki umyj i podziel na dwie części. Jedną z nich zachowaj w całości, a drugą drobno posiekaj.
  6. Wszystkie warzywa  dodaj do mięsa. Staraj się je tak ułożyć w garnku, aby przez cały czas gotowania znajdowały się w rosole.
  7. Do garnka dodaj ziele angielskie, liście laurowe, pieprz, grzyby i łupiny z cebuli. Wywar gotuj na małym ogniu przez kolejną godzinę lub do momentu, aż warzywa i mięso się ugotują, a wywar będzie wystarczająco esencjonalny.
  8. Z wywaru wyciągnij warzywa i mięso. Staraj się nie poparzyć :) 
  9. Rosół dopraw do smaku solą i przelej go przez sitko, aby pozbyć się wszystkich resztek z mięsa i jarzyn.
Wywar gotowy do serwowania :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz